DT 23-d; DT 33-d

USMJERENI PREKOSTRUJNI RELEJ
 
Namjena
 

Diferencijalni releji DT 23-d i DT 33-d namjenjeni su prvenstveno za zaštitu uèinskih transformatora od kvarova unutar štiæene zone (dvofazni i trofazni kratki spojevi, spojevi meðu namotajima u transformatoru, zemljospojevi, kao i dvofazni kratki spojevi sa zemljom. ako je zvjezdiste transformatora uzemljeno) .
Ureðaj za diferencijalnu zaštitu (diferencijalni relej) predstavlja osnovnu zaštitu uèinskih transformatora (sa i bez mogucnosti regulacije napona), a koristi se takoðe i za zastitu grupa generator-transformator i generator velikih snaga. Zona štiæenja je odreðena lokacijom strujnih mjernih transformatora iza i ispred štiæenog transformatora, te obuhvata takoðe i izvode transformatora i prikljuèke strujnih transformatora. Familiju ureðaja za diferencijalnu zastitu DT èine:

DT 23-d -ureðaj za diferencijalnu zaštitu dvonamotajnih transformatora.
DT 33-d -ureðaj za diferencijalnu zaštitu tronamotajnih transformatora.

 
Opis
 

Princip rada ureðaja za diferencijalnu zastitu tip DT biæe pokazan na primjeru ureðaja za diferencijalnu zaštitu dvonamotajnih transformatora. Jednopolna blok shema je data na sl. 1. Ureðaj u svakoj fazi sadrži:

-diferencijalni transformator (DT)
-stabilizacioni transformator (ST)
-sklop blokade
-elektronicki sklop

U normalnim radnim uslovima, struja I1 - I2 teèe kroz krug diferencijalnog transformatora. a struja (I1 + I2 )/2 kroz krug stabilizacionog transformatora. Struja I1 je proporcionalna struji primara, a struja I2 struji sekundara štiæenog transformatora.
Koeficijenti proporcionalnosti su odabrani tako da je u normalnim radnim uslovima I1 = I2 , te kroz diferencijalni transformator ne teèe nikakva struja. Pri tome kroz stabilizacioni transformator teèe struja 1, na ulazu komparatora unutar elektronièke strukture postoji signal koji sprijeèava proradu komparatora, tako da ureðaj za diferencijalnu zaštitu neæe djelovati .
Ureðaj za diferencijalnu zaštitu je konstruiran tako da neæe djelovati ni u sluèaju kratkih spojeva van stiæene zone.
Meðutim, bilo koji kvar unutar stiæene zone smanjuje uticaj stabilizacione struje, što poveæava osjetljivost ureðaja na kvarove te vrste.
U sluèaju kratkih spojeva unutar štiæene zone (i u sluèaju da je strana nižeg napona transformatora vezana i sa drugim izvorima u mreži), kroz krug diferencijalnog transformatora teèe suma struja I1, i I2, a kroz krug stabilizacionog transformatora njihova razlika na ulazu komparatora unutar elektronièke strukture postoji samo signal koji izaziva aktiviranje komparatora, što rezultuje u praktièki momentalnom djelovanju ureðaja za diferencijalnu zaštitu. Zbog struja magnetiziranja i grešaka u prenosnim odnosima strujnih transformatora i meðutransformatora (naroèito ako se koristi i regulacija napona) kroz diferencijalni transformator obièno teèe neka struja debalansa. Zato je najniže podešenje diferencijalne zaštite odabrano tako da omoguæi i zaštitu uèinskih transformatora opremljenih regulacionom sklopkom sa opsegom podešavanja u granicama ±15% Un.
Pri ukljuèenju uèinskog transformatora, naroèito kada je njegov sekundar neoptereæen,. kroz namotaje primara može da poteèe veoma snažna struja magnetiziranja (iznosa do 10 In), što uzrokuje tok struje I1, u ulaznom krugu ureðaja za diferencijalnu zaštitu. Pošto je pri tome struja I2 = 0 slijedi da cijela ulazna struja predstavlja diferencijalnu struju. što bi uzrokovalo aktiviranje ureðaja za diferencijalnu zaštitu. Da se sprijeèi ova pogrešna prorada, u strukturu ureðaja za diferencijalnu zaštitu uveden je sklop blokade prorade, koji na osnovu harmonijskog sadržaja diferencijalne struje (drugi harmonik) zakljuèuje da li se radi o struji magnetiziranja ili o struji kvara, te shodno tome, blokira ili dopušta djelovanje ureðaja za diferencijalnu zaštitu.
Proradna karakteristika ureðaja za diferencijalnu zaštitu pri podesenju 20% In pokazana je na sl 2. gdje Id predstavlja diferencijalnu struju. a Is stabilizacionu struju.
Podruèje iznad koljenaste proradne karakteristike predstavlja zonu djelovanja, a podruèje ispod koljenaste proradne karakteristike zonu neosjetljivosti ureðaja za diferencijalnu zaštitu.

Na osnovu slika 1. i 3. slijedi da svaka faza ureðaja za diferencijalnu zaštitu djeluje potpuno autonomno, te da su jedini blokovi zajednièki za sve tri faze: elektromehanièki izvršni relej i komparator velikih diferencijalnih struja Id >>.

Informacije o stabilizacionoj i diferencijalnoj struji vode se na blok za sumiranje pa ako je njihov odnos takav da aktivira komparator, ureðaj za diferencijalnu zaštitu æe djelovati (kontakti izvrsnog releja se zatvaraju) .U tome sluèaju, na izlazu komparatora se javlja i elektrièki signal, potreban za aktiviranje bloka signalizacije (ukoliko se zahtijeva signalizacija osteæene faze). Elektrièki signal na izlazu iz komparatora aktivira blok signalizacije, koji, palenjem sijalice u odgovarajuæoj fazi, signalizira da je ureðaj proradio i identificira ošteæenu fazu. Kvitiranje signalizacije (gašenje signalne sijalice) vrši se pritiskom na taster K. Uklanjanjem kratkospojnika izmedu stezaljki 26. i 27. (si. 3) moguæe je obezbijediti i daljinsko kvitiranje signalizacije prorade na ureðaju za diferencijalnu zaštitu. Kvitiranje signalizacije nije moguæe, ukoliko, iz bilo kojih razloga, stiæeni objekt nije iskljuèen. Ukoliko se velika diferencijalna struja pojavi kao posljedica struje magnetiziranja pri ukljuèenju uèinskih transformatora, sklop blokade blokira proradu komparatora, te na taj nacin sprjeèava pogrešku proradu ureðaja. U sluèaju pojave veoma velikih diferencijalnih struja (veæih od iznosa podešenog na komparatoru Id>>) , ureðaj za diferencijalnu zaštitu æe djelovati, bez obzira na vrijednost struje stabilizacje i na harmonijski sadržaj diferencijalne struje. UIazi A1, C1, A2, C2, A3, C3, predstavljaju veze blok strukture date na sl. 1. (samo za fazu B) sa odgovarajuæim blokovima faza A i C.
Ureðaji za diferencijalnu zaštitu realizirani su u poluvodièkoj tehnici (statièka izvedba). Sopstveni strujni transfor- matori na ulazu i pomoæni releji, znatne rasklopne snage, na izlazu, obezbjeðuju galvansku izolaciju elektronièke strukture releja od energtskih krugova.

Konstruktivno je ureðaj smješten u standardno kuæište za nadgradnju (dimenzije prema mjernoj skici na sI. 6). Na prednjoj ploèi (ispod zastakljenog poklopca) nalazi se simbolièka funkcionalna shema sa shemom spajanja (SL 3). elementi za podešavanje proradne vrijednosti (kratkospojnici) te signalne sijalice i pripadni taster za kvitiranje. Na gornjim prikljuènim stezaljkama, takoðe ispod poklopca kutije, smješteni su kratkospojnici (izmeðu stezaljki 15-17, 19-21, 23-25), koji omoguæavaju jednostavnu provjeru korektnosti spoja medutransformatora i mjerenja struje kroz diferencijalni transformator u toku pogona.
Uz releje tipa DT koristi se standardni meðutransformatori za diferencijalnu zaštitu. Izbor meðutransformatora i vrsta spoja meðutransformatora, odreðeni su vrstom spoja štiæenog objekta, te se može izvršiti prema tabeli 1. i slici 5.

 
Odlike
 

Ureðaji za diferencijalnu zaštitu tipa DT su potpuno statièke izvedbe. Konstruisani su od visokokvalitetnih i veoma pouzdanih integralnih krugova, što obezbjeðuje visoku pouzdanost, taènost, brzinu djelovanja i minimalnu potrosnju u mjernom krugu. Ureðaji nisu osjetljivi na vibracije, udarce i polozaj pri montaži. Naèin izvedbe ureðaja za diferencijalnu zaštitu obezbjeðuje:
-punu stabilnost na kvarove van štiæene zone
-stabilnosti proradnih karakteristika èak i u sluèaju nesimetriènih kvarova .(poseban diferencijalni relej za svaku fazu)
-visoku osjetljjvost na kvarove unutar štiæene zone
-neosjetljivost na znatne promjene napona napajanja i na promjene ambijentnih uslova
-optièku, svjetlosnu indikaciju ošteæene faze (na zahtjev)
-moguænost kvitiranja signalizacije na ureðaju ili daljinski.

 
TEHNIÈKI PODACI
Nominalna struja
5A; 1A
Nominalna frekvencija
50Hz
Opseg podešenja (diskretno)
20%, 30%, 40% and 50% In
Podešenje komparatora Id
standardno
20 In
Na zahtjev
8 In; 12In; 16In
Moguænost preoptereæenja
2 In trajno
20 In, 20s
100In, 0,5 s
Dinamièka struja
200 In (peak)
Vrijeme djelovanja kod podešenja 0,2 In
pri Id = 2 In 60 ms
Minimalno vrijeme djelovanja
oko 20 ms.
Potrošnja po fazi pri In=5A
U normalnom radu
In=5A
(krug stabilizacije)
približno 0,2 VA
u sluèaju kvara
(diferencijalni krug)
približno 0,4 VA .
Potrošnja iz izvora pomoænog napona

kod 110V približno 14,3 W .
kod 220V približno 29W .

Pomoæni napon iz AKU baterije ili stabilisanog izvora
110V D.C. ili 220V D.C.
-15%+10% Un
Kontakti izlaznog releja
maksimalni napon
250V
trajna dozvoljena struja
5A
uklopna struja
10A
isklona snaga pri cosj = 1
1000VA
isklopna snaga za istosmjernu struju pri L/R=40 ms
20 W
Ambient temperature
-10oCšš + 50oC
Ispitni napon
2 kV; 50Hz; 1 min.
Indikacija prorade
vizuelna, 1 LED dioda po fazi
Masa
6,8 kg
Dimenzije
prema sl. 6.
 
Podaci za narudžbu
 
  • tip ureðaja
  • pomoæni napon

Za sve potrebne informacije obratite se proizvoðaèu.

Proizvoðaè pridržava pravo izmjene bez prethodnog obavještenja.