TRD

DIGITALNI VREMENSKI RELEJ
 
 

TRD je namijenjen za potrebe automatizacije proizvodnih procesa u svim sluèajevima gdje postoji zahtijev za vremenskim zatezanjem, impulsnim, vremenski definisanim odvijanjem procesa ili periodiènim ukljuèenjem, odnosno iskljuèenjem potrošaèa. Zadavanje vremenskih intervala je skokovito, pomoæu kodir prekidaèa na èeonom panelu, èime se postiže velika preciznost.

 
Princip rada
 

TRD se pravi sa kvalitetnim CMOS integrisanim kolima sa ciljem postizanja visoke pouzdanosti i otpornosti na smetnje. Vremensku bazu TRD-a èini mrežna uèestanost 50 Hz zbog relativno visoke stabilnosti (oko 0,1%). Nakon polutalasnog usmjeravanja i uoblièavanja, impulsi uèestanosti 50 Hz se dijele, formirajuæi povorku impulsa od 10 Hz koja predstavlja osnovu za sva kasnija odmjeravanja vremenskih intervala.

Aktiviranje vremenskog procesa se vrši dovoðenjem napona napajanja Un. Za ovaj trenutak vezano je aktiviranje startnog kola i generisanje startnog okidnog impulsa. Nakon toga otpoèinjeproces dijeljenja ulazne uèestanosti i proces neprekidnog poreðenja stanja kodir prekidaèa i brojaèkih kola, kolma diigitalnih komparatora. Izjednaèavanjemdecimalnog stanja brojaèkih kola i stanja kodir prekidaèa na èeonoj ploèi, formira se implus za aktiviranje ili deaktiviranje (zavisno od tipa TRD-a) izlaznog elektromehanièkog releja.

U cilju olakšanog praæenja toka odvijanja procesa pogona u kojem je instaliran TRD i rada samog releja, na èeonoj ploèi se nalaze dvije LED diode. Uloga ovih dioda odreðena je tipom releja.

Digitalni TRD releji prave se u èetiri varijante:

  • TRD11 - relej sa zatezanjem uklopa
  • TRD12 - relej sa zatezanjem isklopa
  • TRD13 - treperavi relej - poèetak impulsa
  • TRD13 - treperavi relej - poèetak pauza

Na sledeæim slikama prikazane su èeone ploèe i vremenski dijagrami pojedinih tipova releja sa opdisom naèina rada. Sa Un je obilježen napon napajanja (startovanja). Re oznaèava izlazni elektromehanièki relej i T je interval izabran kodir prekidaèima na èeonoj ploèi prije dovoðenja napona Un.

TRD11

Prije dovoðenja napona napajanja Un, potrebno je kodir prekidaèima na èeonoj ploèi izabrati interval zatezanja uklopa. Dovoðenjem napona napajanja otpoèinje vremenski proces digitalnog releja. Zelena LED dioda oznaèena sa Un svijetli indicirajuæi prisustvo napona napajanja. Elektromehanièki relej Re je neaktiviran, tako da su kontakti 15-16, odnosno 25-26 kratkospojeni. Nakon isteka podešenog vremena rrelej Re privlaèi. Kontakti 15-18, odnosno 25-28 se zatvaraju. Crvena LED dioda se pali i oznaèava da je izabrani period vremena istekao i da je izlazni relej aktiviran. U ovom stanju digitalni relej ostaje sve dok postoji napon napajanja Un. Ukidanjem napona napajanja relej Re otpušta i gase se obje LED diode. Nakon eventualne izmjene vremena kodir prekidaèima digitalni relej je spreman za nov vremenski ciklus.

Izmjena stanja kodir prekidaèa na èeonom panelu smije da se u principu vrši samo u odsustvu napona napajanja, odnosno prije startovanja. Promjenom u toku rada poremetiæe se normalan tok odvijanja vremenskog procesa.

TRD12

Prije dovoðenja napona napajanja Un, potrebno je kodir prekidaèima na èeonoj ploèi izabrati interval zatezanja uklopa. Dovoðenjem napona napajanja otpoèinje vremenski proces digitalnog releja. Zelena LED dioda oznaèena sa Un svijetli indicirajuæi prisustvo napona napajanja. Elektromehanièki relej Re se aktivira zatvarajuæi kontakte 15-18, odnosno 25-28. Crvena LED dioda je upaljena oznaèavajuæi da se javio impuls pri uklopu ili drugaèije reèeno, da je poèeo proces zatezanja isklopa. Nakon isteka vremenskog intervala T izabranog kodir prekidaèima, Re otpušta zatvarajuæi kontakte 15-16 odnosno 25-26. Crvena LED dioda se gasi obilježavajuæi na taj naèinzavršetak procesa zatezanja isklopa. Zelena LED dioda sa oznakom Un i dalje svijetli zbog prisustva napona napajanja. U ovakvom stanju digitalni relej ostaje sve dok postoji napon napajanja Un. Ukidanjem napona napajanja gase se obje LED diode. Nakon eventualne izmjene vremena kodir prekidaèima digitalni relej je spreman za nov vremenski ciklus.

Izmjena stanja kodir prekidaèa na èeonom panelu smije da se u principu vrši samo u odsustvu napona napajanja, odnosno prije startovanja. Promjenom u toku rada poremetiæe se normalan tok odvijanja vremenskog procesa.

TRD13

Prije dovoðenja napona napajanja Un, potrebno je izabrati trajanje pauze pomoæu dva kodir prekidaèa obilježena sa PAUZA i trajanje impulsa pomoæu dva kodir prekidaèa sa oznakom IMPULS. Dovoðenjem napona napajanja Un digitalni relej poèinje sa treperenjem uvijek sa impulsom, odnosno uvijek sa aktiviranim elektromehanièkim relejem na startu (kontakti 15-18, odnosno 25-28 kratkospojeni). Crvena LED dioda sa oznakom Impuls - Re je upaljena. Nakon isteka vremenskog intervala impulsa Ti Re otpušta zatvarajuæi mirne kontakte 15-16, odnosno 25-26. Crvena LED dioda Impuls - Re se gasi i istovremeno se pali crvena LED dioda sa oznakom Pauza. Ovim je nastao period odmjeravanja vremenskog intervala pauze. Nakon isteka vremenskog intervala pauze Tp, prethodno opisan proces se ponavlja. Njegovo prekidanje nastaje ukidanjem napona napajanja releja Un.

Izmjena stanja kodir prekidaèa na èeonom panelu smije da se u principu vrši samo u odsustvu napona napajanja, odnosno prije startovanja. Promjenom u toku rada poremetiæe se normalan tok odvijanja vremenskog procesa.

TRD14

Prije dovoðenja napona napajanja Un, potrebno je izabrati trajanje pauze pomoæu dva kodir prekidaèa obilježena sa PAUZA i trajanje impulsa pomoæu dva kodir prekidaèa sa oznakom IMPULS. Dovoðenjem napona napajanja Un digitalni relej poèinje sa treperenjem uvijek sa pauzom, odnosno uvijek sa neaktiviranim elektromehanièkim relejem na startu (kontakti 15-16, odnosno 25-26 kratkospojeni). Crvena LED dioda sa oznakom Pauza je upaljena. Nakon isteka vremenskog intervala impulsa Tp Re otpušta zatvarajuæi radne kontakte 15-18, odnosno 25-28. Crvena LED dioda Pauza se gasi i istovremeno se pali crvena LED dioda sa oznakom Impuls. Ovim je nastao period odmjeravanja vremenskog intervala impulsa. Nakon isteka vremenskog intervala impulsa Ti, prethodno opisan proces se ponavlja. Njegovo prekidanje nastaje ukidanjem napona napajanja releja Un.

Izmjena stanja kodir prekidaèa na èeonom panelu smije da se u principu vrši samo u odsustvu napona napajanja, odnosno prije startovanja. Promjenom u toku rada poremetiæe se normalan tok odvijanja vremenskog procesa.

 

Podešavanje vremena kod releja TRD11 i TRDS12

Na èeonom panelu releja TRD11 i TRD12 nalaze se èetiri kodir prekidaèa kojima se vrši izbor dužine vremenskog intervala. Kodiri su podjeljeni u dvije selekcije. Prva selekcija sadrži kodir sa oznakom n, a druga selekcija tri kodir prekidaèa sa decimalnim zarezom. Kodir sa oznakom n predsstavlja eksponent broja 10 i njime se vrši množenje cifre sa decimalnim zarezom na prethodna tri kodira. Eksponent n, a time i kodir sa oznakom n, može da ima samo vrijednosti 0, 1, 2, 3. Ovo znaèi da se prve tri cifre mogu množiti brojevima 1, 10, 100 i 1000. Tri cifre sa decimalnim zarezom mogu da imaju najmanju vrijednost 0,1 i najveæu 9,99. Mijenjajuæi vrijednost broja n na kodiru oznaèenom sa n, dobijaju se granice u kojima je moguæ izbor vremenskih intervala prema sledeæoj tabeli.

n
10n
T (sec)
0
100 = 1
0,1 do 99,9
1
 101 = 10
1 do 999
2
 102 = 100
10 do 9990
3
 103 = 1000
100 do 99 900 (27,75 èasova)

Ovakvom konstrukcijom omoguæen je izbor vremenskih intervala u širokim granicama zadržavajuæi visoku preciznost mjerenja. Minimalni vremenski interval je 0,1 sec, a maksimalan 99,9 sec, odnosno 27,75 èasova. Na osnovu prethodne tabele i vremenskog intervala potrebnog za proces vrši se izbor eksponenata n kodir prekidaèem, a sa ostala tri kodira se namiješta potrebna vrijednost u sec. Brojevi u koloni 10n predstavljaju ujedno i minimalnu rezoluciju releja TRD11 i TRD12.

Podešavanje vremena kod releja TRD13 i TRDS14

Kod digitalnih releja TRD13 i TRD14 na èeonom panelu postoje èetiri prekidaèa. Kodirima obilježenim sa PAUZA odreðuje se trajanje pauze, a kodirima oznaèenim sa IMPULS trajanje impulsa. Maksimalno trajanje impulsa, odnosno pauze prilikom naruèivanja se navodi na osnovu prethodne tabele.

 
TEHNIÈKE KARAKTERISTIKE
Napon napajanja (upravljanja) Un
220, 110, 48, 24 V naizmjenièno 50 Hz
Nominalna vremenska podruèja
Za TRD11 i TRD12: 0,1 do 99,9 sec
Za TRD13 i TRD14: 0,1 do 9900 sec
Funkcije digitalnog releja
TRD11: zatezanje uklopa
TRD12: zatezanje isklopa (impuls pri uklopu)
TRD13: treperavi relej - poèetak impulsa
TRD14: treperavi relej - poèetak pauza
Naèin startovanja
Pojavom napona napajanja
Izbor vremenskog intervala unutar nominalnog vremenskog podruèja
Kodir prekidaèima na èeonoj ploèi
Dozvoljeno odstupanja napona napajanja
0,8 do 1,1 Un
Taènost mjerenja vremenskih intervala
15 ms, odstupanje uèestanosti mreže (oko 0,1%)
Vrijeme ponovne spremnosti
Manje od 200 ms
Dopuštena temperatura okoline za funkcionisanje
-200 do 500 C
Broj kontakata elektromehanièkog releja
Dva para preklopnih kontakata
Preklopna moæ kontakata releja
5A / 220V, 50Hz
Sopstvena potrošnja
4 VA
Stepen zaštite
Kuæište IP40, prikljuèci IP20
Naèin montaže
Standardna šina 35-7,5 mm
 
Podaci za narudžbu
 

Kod naruèivanja TRD11 i TRD12 treba navesti: tip releja (TRD11 ili TRD12) i napon napajanja (primjer TRD11, 220V, 50 Hz)

Kod naruèivanja TRD13 i TRD14 treba navesti: tip releja (TRD11 ili TRD12), napon napajanja, vrijeme pauze i vrijeme impulsa (primjer TRD13, 24V, 50 Hz, pauza od 1-99 sec, impuls 10-990 sec).